Blog - teknik servis

Bilişim Sektörü, her ne kadar, hepimiz için teknolojiyi takip eden, sektör olarak bilinsede, aslında, ülke ekonomisine, katkısı yatsınanmıyacak kadar çok, geri dönüşüm de sağlayan bir yan kola sahiptir.

Sektörün ana oyuncuları yazılım -donanım geliştirici ve satıcıları olsada .Tamir Onarım hizmeti veren alt firmalar bozulan ve değeri sıfıra düşen ürünü, yapılan teknik bir müdahale ile düşük maliyetli olarak, hem kullanıcıya, hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak şekilde geri kazandırmaktadır.

Bundan 30 yıl önce kurulan firmamız (bürosis Ltd. ) 1980 li yılların başlarında başlayan, tam mekanik ofis makinelerinin, elektromekanik ürünlerle yer değiştirip piyasaya çıkmasıyla, mekanik bilgilerini, elektronik bilgisiyle birleştirerek, daktilo, hesap makinesi, fotokopi makineleri ile bir adım daha öteye götürerek, sonraki dönemlerde fax ve dotmatrix yazıcılar üzerinde kullanmıştır.

Sektörün mekanikten elektroniğe geçimesiyle, bilişim sektöründe servis bakım onarım hizmetleri adı altında, yazıcı ve pc tamir bakım hizmetlerini geliştirmeye devam etmiştir. 2000’li yıllarla beraber akıllı telefon, notebook, tablet ürünlerinde üretimde var olan tüm yeni gelişmelere sektör olarak, yedek parça ve teknik eleman tedariği ile ülke ekonomisine geri dönüşümü tam olarak gerçekleştirmiş durumdadır.

Sektörde ülke ekonomisine 1990’lı yıllar itibariyle sektörün büyüklüğü günümüzde

  • Bilgi teknolojileri donanım : 15 milyar TL
  • Bilgi teknolojileri yazılım : 10 milyar TL
  • Bilgi teknolojileri hizmet : 5 milyar TL ( 1 Milyar TL Onarım )

Bilgi Teknolojilerinde Donanım satışının tüm markalarının yurt dışından tedarik edildiğini düşünürsek, bu rakamlar içinde, bizim sektör olarak hizmetin altında tamir/bakım kolu ülke ekonomisine aslında onarıma gelen makinenin %15 gibi ücretlendirme yapıldığını düşünürsek ( toplam 1 milyar TL ) 7 milyar Tl‘lik geri dönüşüm sağladığını görebiliriz.

Yapılan her müdahale, aslında kullanımda olan ürünleri, arızasından dolayı yenisiyle değiştirmek yerine, tamir edilerek daha düşük maliyetlerle işlevlerine devam etmesini sağlamaktır .