Mürekkep Tanklı Yazıcılar Ne Kadar Ekonomik?

Geçtiğimiz yıllarda yazıcıları seçerken daha uzun sürede bakım gerektirmeden çalışması, baskı kapasitesi, toner kapasitesine bakılırken, ekonomik ihtiyaçlardan dolayı, toner dolumu, muadil toner ya da kartuşların üretilmesinden sonra yazıcı teknolojilerinin gelişiminde tüketici eğilimleri çok etkili oldu.

Son yıllarda yazıcı seçiminde en fazla dikkat edilen özelliğin sarf malzemesi fiyatı olduğunu görüyoruz. Tasarruflu modeller geliştirme çabasında gelinen son durum ise tükecinin dolumu kendi yaptığı tanklı modellerin geliştirmesi oldu.

 

Yeni nesil Hp smart tanklı yazıcılarda 18bin sayfaya kadar siyah ve 8bin sayfaya kadar renkli çıktı alınabileceği belirtilirken 3 yıla kadar kartuşsuz kullanım sunuyor, ayrıca yeni bir özellik olarak bu yazıcıların kenar boşluğunada yazabildiği böylece kusursuz fotoğraf baskıları alabileceğinizi belirtiyor.

Mürekkep tanklı yazıcılar neden maliyet avantajı yaratıyor ?

Kartuş, toner dolumu ya da muadil ürünlerin piyasaya hakim olmaya başladığı süreçte birçok yazıcı üreticisi çipli toner ve kartuşlar üreterek muadil ürünlerin kullanılmasını engellemeye çalıştırlar bu da kartuş ve tonerlerin maliyetleri artırdıysa da tam olarak muadil kullanımının önüne geçilemedi, bu sürecin sonunda kartuşların değil içindeki mürekkebin kullanıcı tarafından değiştirildiği tanklı modeller geliştirildi, tanklı modellerde sarf malzemeleri artık mürekkep tüpleri şekinde satılmaya başlandı, bu teknoloji ciddi fiyat avantajları yarattı ve cihazları bozma potansiyeli olan muadil, garantisiz ve denetlenmesi zor olan ürünlerin piyasadaki hakimiyetini kısmen sona erdirdi.

 

Halen tanklı yazıcılarda ciddi bir rekabet yaşanıyor, tanklı yazıcı seçerken dikkat etmeniz gereken şey tank yapısı, ergonomi, dolum işleminin basitliği, mürekkep tüplerinin gramajı ve ücretlerini ve üreticinin belirttiği kağıt başına maliyetleri olabilir. Bazı modellerde dışarıdan doluluk oranınıda rahatça görebiliyorsunuz.

İlk tanklı yazıcıları üreten Epson 2018 verilerine göre en çok tanklı yazıcı satışını gerçekleştiren üreticidir. Piyasa bulabileceğiniz bazı tanklı modeller şunlardır:

Epson L31xx Ecotank serisi 1500-2000TL aralığında,

Epson L5xxx Ecotank serisi 2000TL ve üzeri modeller

Epson L1800 Its Photoink Muadil Mürekkepli 6 Renk Bitmeyen Kartuşlu A3+ modeli

Epson L8xx ve L15150 modelleride profesyonel seri olarak güçlü özellikler sunuyor

Hp Smart tank 500 serisi 1200TL – 2000TL aralığında

Hp Smart tank 600 serisi 2000TL üzeri

HP Smart tanklı offisejet serisi 2000TL üzeri
HP Ink tank 300 ve 400 modeleri 1000-2000TL aralığında kullanabileceğiniz fotoğraf baskı modelleridir.

Canon pixma serisi ile 2000TL altında birçok ekonomik model göze çarpmaktadır.


© Bürosis Büro Sistemleri Ltd. Şti.

Burosis

İşyeri, ofis, ev ve her türlü çalışma ortamında yazıcı, çizici, tarayıcı, çok fonksiyonlu vb. tüm ofis cihazlarınız için teknik çözümler üretiyoruz. Bürosis Büro Sistemleri olarak 30 yıldır kesintisiz verdiğimiz hizmet ile kaliteden ödün vermeden teknik ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz.

Adres

  • Bürosis Büro Sistemleri Ltd. Şti.
  • Mecidiyeköy Mahallesi Büyükdere Cad, Eski Osmanlı Sk. No:14-16/b 34387 Şişli/İstanbul

  • Faks:+90 212 272 67 38

  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.