Laptopunuzun Performansını Nasıl Artırabilirsiniz?

Windows işletim sistemli bilgisayarınız kurulan programlar, temp dosyaları ve standart ayarlardan dolayı zamanla ilk günkü performansından uzaklaşır, performansı artırmak için yapılması gerekenleri 2 grupta toplayabiliriz, birincisi donanımsal yükseltme, ikincisi işletim sisteminde yapılabilen ayarlardır.

Donanımsal yükseltme olarak öncelikle ssd diski olmayan bilgisayarlar için çok ciddi bir etki yaratacaktır. Ssd disk yükseltmesi için ilgili yazımızı detaylı inceleyebilirsiniz. Diğeri bellek yükseltmedir, bellek yükseltme için genişleme slotu olup olmadığını kontrol etmelisiniz, örneğin 4gb belleği olan bir laptopta 4gb tek bellekten oluşuyorsa ikinci slot için 4 ya da 8gb bellek ekleme şansınız vardır. Dikkat edeceğiniz mevcut belleğin modelidir. Aynı model bir bellek ilave edebilrsiniz. Windows işletim sistemi sistem belleğinin yeterli olmadığı durumda diskin bir bölümünü sanal bellek olarak ayırarak kullanır, logic diskler (eski tür içinde içinde döner kafası bulunan diskler) ile bellekler arasında defalarca kat hız farkı olduğunu düşünürseniz sistem performansına etkileri daha iyi anlaşılacaktır.

Donanımsal yükseltme yeterli miktarda bellek ve ssd disk performansı eklendiğinde bilgisayarınızın işlemcisinin gerçek gücünü görmenizi sağlar.  Genellikle performans ölçümlerinde darboğaz disk hızı olarak öne çıkar. Ssd yükseltmesi bu sorunu ortadan kaldırır.

Optimize edilmiş bir sistem performansı için windows işletim sisteminde de yapılacakları sıralayalım;

 • İşletim sisteminizi güncel tutun
 • Gereksiz dosyaları silin
 • Kullanmadığınız programları kaldırın
 • Güncellemelerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın, yeniden başlatma güncellemelerle ilgili yapılan düzeltmelerin uygulanmasını sağlar.
 • Daha hızlı bir başlangıç için başlangıç ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Genellikle kurulan bazı programlar açılışa kendileriyle ilgili bazı programları atarlar, bu alanda kullanmadığınız programların uygulamaları kaldırabilirsiniz. Böylece hem gereksiz yere bellek işgal etmezler hemde açılışta bu programların başlatılması için gereken süre kısalır.
  Başlangıç ayarlarına erişmek için; windows tuşu +R basarak “msconfig” yazarsanız uygulamanın başlangıç (startup) tabına girerek gereksiz uygulamaları başlangıç bölümünden pasifleştirebilirsiniz.

Gereksiz dosyaları temizleme:
geri dönüşüm kutusunu periyodik olarak boşaltın.

Bilgisayarınızın “c” ya da “d” sürücüsü üzerinde sağ klik yaptıktan sonra aşağıdaki gibi disk temizleme aracını kullanabilirsiniz.

Bu araç aşağıdaki gibi size silebileceğiz dosyaları ve diskteki boyutlarıyla ilgili bilgi verir.

Sisteminiz eskiyse windows un kendi antivirus aracını kullanın, 3.parti antivirus programlarını çalıştıracak kadar performansınız olmayabilir, düzenli olarak virüs taraması yapın, böylece sisteme zarar veren herhangi bir uygulama ya da virus, trojan, rootkit vb. zararlı kodları temizleyebilirsiniz.

Gelişmiş ayarlar:

Denetim masasından gelişmiş sistem ayarlarına girin, bu araca kolayca erişmek için “gelişmiş” yazarak aratabiliriniz, bu aracın “gelişmiş” tabında performan bölümü ayarlarına girin.

Windows işletim sistemini konusunda uzman değilseniz detaylı ayarları değiştirmemenizde yarar var, ancak buradaki 3 profilden birini sisteminizi performans için ayarlar. Bunu seçerek sonuçlarını test edebilirsiniz.

Donanım yükseltme ile ilgili ihtiyaçlarınız için teknik servisimizi arayabilirsiniz.

 


© Bürosis Büro Sistemleri Ltd. Şti.

Burosis

İşyeri, ofis, ev ve her türlü çalışma ortamında yazıcı, çizici, tarayıcı, çok fonksiyonlu vb. tüm ofis cihazlarınız için teknik çözümler üretiyoruz. Bürosis Büro Sistemleri olarak 30 yıldır kesintisiz verdiğimiz hizmet ile kaliteden ödün vermeden teknik ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz.

Adres

 • Bürosis Büro Sistemleri Ltd. Şti.
 • Mecidiyeköy Mahallesi, Atakan Sk. No:23/A, 34381 Şişli/ISTANBUL
 • Faks:+90 212 272 67 38

 • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.