Notebook Kullanıcılarının Sık Karşılaştığı Sorunlarla İlgili İpuçları

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş

İster evde ister işte kullanılıyor olsun notebook kullanıcılarının karşılaştığı sorunlar genelde aynıdır. Dizüstü bilgisayarlar kullanıcılarının özellikle şikayetçi olduğu sorunlar; çok ısınması, gürültülü çalışması, bataryanın çabuk bitmesi oluyor.    

Bilgisayarınız aniden ses çıkarmaya veya titremeye başlıyorsa, donanım hatasından kaynaklanıyor olabilir. Yüksek, titreşen sesler elektrikli bileşenlerle ilgili sorunları gösterebilirken, sürekli gelen sesler genellikle havalandırma eksikliği nedeniyle oluşur.

Bunun nedeni dizüstü cihazlarının soğutma sistemlerinin genel olarak hava yöntemiyle soğutma sistemi olarak üretilmesidir. Buna bağlı olarak cihazlar, kasasının belli bölümlerinden hava çekmekte ve aynı şekilde farklı bölümden çektiği bu havayı soğutma sisteminde kullanarak dışarı atmaktadır. Soğutma sistemi tarafından çekilen bu hava maalesef beraberinde toz parçalarını da çeker ve zamanla fan petekleri denilen ve parçaların üzerindeki soğutma bakırının devamı olarak bilinen kısım bu toz parçalarıyla tıkanır.

Havalandırmadan kaynaklanan sorunları engellemek için yapılması gereken en önemli şey, dizüstü bilgisayarınızı hava alamayacağı yumuşak yüzeylere koymamanız. Bunun için fanlı, soğutuculu bir dizüstü bilgisayar sehpası kullanabilir ve eğer bilgisayarınızı tozdan koruyabilirseniz, uzun bir süre için ısınma ve gürültü problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.              

Dizüstü kullanıcıların en çok yakındıkları bir konu da bir süre sonra bataryanın kullanım ömrünün kısalması. Bu konuda alacağınız bazı basit önlemlerle bataryanızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Öncelikle dizüstü bilgisayarınızı sürekli olarak şarjda kullanmamanız gerekiyor çünkü bu şekilde batarya ömrünü kısaltmış olursunuz. Eğer sürekli olarak  şarjda kullanmak zorundaysanız bataryanızı çıkartıp kullanmalısınız. Dizüstü bilgisayarınızda batarya takılıyken sürekli şarja takıp çıkartmamalısınız, bu bataryanın ömrünü kısaltır. Doğru Kulllanım için bataryanız tamamen şarj olduktan sonra çıkartın ve yalnızca batarya ile kullanın. %10 ve altına düştükten sonra fişe takın ve tekrar şarj edin.