Laptop Alma Rehberi - 2017

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş

Eğer bir teknoloji marketinde bilgisayarların bulunduğu bir koridorda gezerseniz yeni nesil dizüstü bilgisayarlar, farklı tasarımlar, uçuk fiyatlar, hız canavarları arasından nasıl bir dizüstü seçimi yapacağınızı şaşırabilirsiniz.
Bu yazımızda size bazı ipuçları ve fiyat/performans açısından öne çıkmış modeller hakkında bilgi vermeye çalışacağım.


Performansı etkileyen parçalara değinirsek:
Disk: Son yıllarda bellek ve depolama ürünlerindeki teknolojik gelişmelerle hem kapasiteler çok arttı hemde bir bilgisayarın performansını etkileyen en önemli parçalardan biri olan diskler artık hız darboğazı yaratmayacak derecede hızlandı.
Eğer ssd diske sahip bir bilgisayar kullanıyorsunuz performans testi sonucunda muhtemelen disk en yavaş parça olarak karşınıza çıkmayacaktır.

İşlemci : Fiyatı belirleyen en önemli parça işlemcidir. Dolayısıyla fiyat/performans kriterine göre seçim yapacaksanız buna dikkat etmelisiniz. İllede en hızlı işlemciyi almanıza gerek olmayabilir, ssd diskli ama i3 işlemcili bir laptop da işinizi rahatlıkla çözebilir.
halen atom işlemcilerden mobil işlemcilere ve i7 işlemcilere kadar oldukça geniş bir ürün gamı mevcut, burada dikkat etmeniz gereken ise işlemcinin çekirdek sayısı ve model uzantısıdır.
örneğin eğer illede i7 işlemcili bir ürün almak istiyorsanız birkaç laptop arasından değerlendirme yaparken i7 modeline ve çekirdek sayısına dikkat etmelisiniz.
i7 6400 serisi i7 6500 serisi gibi. Daha yeni ve üst modeller muhakkak daha fazla artıya sahiptir.

Grafik işlemci: Seçiminizde en belirleyici parçalardan biri olacaktır. Bir oyun bilgisayarı arıyorsanız zaten ne demek istediğimi biliyorsunuz, grafik işlemciler, paylaşımlı, paylaşımsız olarak ayrılmakla beraber oyun bilgisayarlarında paylaşımsız, yüksek kapasiteli bellekler ve işlemcili ekran kartlarına kadar oldukça fazla seçenek var.
Burada ihtiyacınız öne çıkıyor, sadece masaüstü aplikasyonları ve internet kullanacağınız bir bilgisayarda paylaşımlı ekran kartları yeterli olurken,
oyun ve performans bilgisayarlarında mutlaka paylaşımsız bir ekran kartı tercih etmelisiniz.

Ekran Seçimi: Ekran seçimi aslında işe başlayacağınız en belirleyici özelliktir. Çok sık seyehat edip illede dizüstü bilgisayarım yanımda olsun diyenlerdenseniz biraz boyutta feragat edip küçük ekranlı modellere yoğunlaşabilirsiniz.
Günümüzde çok küçük ekranlarda bile 4k (3,840 x 2,160px) çözünürlükte modeller bulunuyor. Dolayısıyla küçük ekranlı ama görüntü kalitesinden ödün vermeyen bir model bulabilirsiniz.
Ekran seçimi aynı zamanda cihazın ağırlığında çok belirleyici olduğundan özellikle bayanlar için küçük ve hafif modelleri öneriyoruz.

Hybrid yani çift özellikli bilgisayarlar (2in1):
2in1 olarak piyasada bulabileceğiniz bu modeller tablet den vazgeçmek istemeyip laptop un performansını arayanlar için daha çok iş amaçlı kullanılan modellerdir.
Birçok marka 2in1 modelleri piyasaya sürdü özellikle macbook ların pazar payını elinde tuttuğu bu kulvarda artık çok fazla seçenek bulunabiliyor.
Macbook ların cep yaktığını düşünürsek Asus ve Lenovo nun 2in1 modelleri hem özellikleri hemde fiyatlarıyla cazibesini sürdürüyor.

Model önermek çok zor iştir ancak yukarda saydığımız özellikleri dikkate alarak bir seçim yapabilirsiniz.
fiyat performans olarak önerebileceğimiz ürünler

Asus Zenbook 3,
Del Xps 13 Touch,
Lenovo Thinkpad x260 ,
HP Zbook Studio G3

2in1 cihazlarda ise
Lenovo Yoga 900,
Asus Ultrabook UX360

önerebileceğimiz cihazlardır. İyi alışverişler