Bir PDF Dosyasını Plotterdan Yazdırmak ve Plotter Çeşitleri

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş


Plotter Nedir?

Çiziciler çizim sanatı üzerine odaklanan bir yazıcı türüdür. Bu cihazlar, yıllar içinde daha az popüler hale geldi, ancak yine de yüksek kalitede çizimler üretebiliyor.

Günümüzde çiziciler daha çok yüksek boyutlarda baskı yapmak için Autocad kullanılan mimarlık ofislerinde proje çıktılarını almak için kullanılmaktadır.

Plotter Yazıcı Ne İçin Kullanılır?

Plotterlar bilgisayar destekli çizim ve bilimsel ve çizgisel sanat uygulamalarında kullanılır. Bu yazıcılar, yaygın olarak kullanılan mürekkep püskürtme ve lazer yazıcılardan biraz farklı çalışır.

Kalem Plotterları

Çiziciler bir kalem kullanarak kağıt üzerine çizerler. Sayfa tamamlanmadan önce mürekkep tükenirse, kullanıcının belgeyi yeniden yazdırması gerekir. Kalem çizicileri birden çok renk sağlar, ancak kullanıcı yazdırma sırasında kalem rengini değiştirmelidir.

Flatbed Plotter

Düz yataklı bir çizici ile kağıt çizici yüzeyinde düz durur ve kalemin üstünde hareket eder. Bu tip çizicilerde çizimler daha kesin ve hassastır.

Merdane Plotter

Bir rulo plotter ile makine çizimi bastırırken kağıt çizici boyunca hareket ettirilir.

En yaygın Plotter Kullanımları

İşletmeler mimarlar ve mühendisler çizelge veya proje yazdırmak için çizici yazıcıları kullanıyor. Dijital baskı merkezlerinde ise büyük ebatlı plotterlar iç ortam ya da dış ortamlarda kullanılmak üzere (indoor & outdoor ) çok büyük boyutlarda farklı kağıt seçeneklerini kullanarak baskı yapabilmtekdir.Afiş, proje gibi güneş ve suya dayanıksız ürünlerin baskısı iç mekan; reklam panoları, büyük tabela ve tır otobüs gibi büyük araçların yüzey kaplaması gibi güneş ve suya dayanıklı baskı ise dış mekan baskı olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye piyasasında bulunan markalara göz atacak olursak:
Hp Designjet serisi (2000, 50bin TL aralığında) ,
Canon Imageprograf serisi ( 6bin 20bin TL aralığında)
Epson ve Brother çiziciler

Bir PDF Dosyasını Plotter Kullanarak Yazdırmak

Orjinali A4 boyutunda olan bir pdf dosyası vektörel olduğu için çok büyük boyutlarda baskı almak mümkündür. Bunu ancak bir çiziciyle yapabilirsiniz. Bir çizici, genel taslakları, teknik çizimleri ve hatta haritaları yazdırmak için kullanılan geniş formatlı bir yazıcıdır. Bununla birlikte, istediğiniz herhangi bir şeyi basmak için de çizici kullanabilirsiniz. Vektörel bir belge metin ya da grafik bozulmadan boyutunu artırabilirsiniz.

1. Adım

Yazdırmak istediğiniz PDF dosyasını açın. PDF dosya okuyucusu yazılımı belgeyi görüntüler.

2. Adım

"Dosya" menüsündeki "Sayfa Yapısı" seçeneğine tıklayın.

3. Adım

"Kağıt Boyutu" açılır kutusunda mevcut türler listesinden "Özel" seçeneğini seçin. İlgili alanlara genişlik ve yükseklik boyutlarını girin. Örneğin, posterler 30.5 x 38 inç boyutlarında. Dolayısıyla, poster boyutunda bir belge basmak istiyorsanız, genişlik alanına "30.5" ve yükseklik alanına "38" değerini girin ve "Tamam" düğmesine tıklayın.


4. Adım

"Dosya" menü sekmesini ve "Yazdır" seçeneğini tıklayın.
"Yazdır" iletişim kutusu göründüğünde, "İsim" açılır kutusunda mevcut yazıcılar listesinden geniş formatlı çiziciyi seçin.

5. Adım

Onay kutularını tıklatarak "Otomatik Döndür ve Merkez" ve "PDF kaynaklı sayfa kaynaklı sayfa boyutunu seç" seçeneklerini etkinleştirin. "Tamam" düğmesini tıklayın.