Plotterda Sayfa Düzenleme ve Kağıt Ayarları

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş

Plotter kullanıcılarının özellikle de yeni kullanmaya başlayan kişilerin sıklıkla yaşadığı sorunların çoğu çizimi istenilen şekilde bastıramamak,  sayfayı tam olarak kullanamamak, yatay-dikey basımının istenildiği biçimde vermemesi ve boşlukların kalması üzerine.  Kısacası sayfa düzenleme sorunlarından kaynaklanan  basım yanlışları diyebiliriz.

Birçok farklı program kendine özgü küçük farklılıklar içerse de çizdirmek genel olarak aynı mantığa dayanır. Ayarlamaları birkaç başlıkta inceler ve isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

Bu başlıklar;

DÜZENLEME

Düzenleme, çizim sayfasını temsil eder ve genellikle aşağıdakileri içerir:

  • Bir çizim kenarlığı ve başlık bloğu
  • Model alan görünümlerini görüntüleyen bir veya daha fazla sayfa düzeni görüntüsü
  • Genel notlar, etiketler ve muhtemelen boyutlar
  • Tablolar ve zaman çizelgeleri Düzenlemeler başlatıldıktan sonra, düzenler değiştirilebilir, yayınlanabilir ve sayfa setlerine sayfa olarak eklenebilir.

 

SAYFA AYARLARI

Bir düzen oluştururken, çizici, kağıt boyutu ve yönü gibi ayarları belirtirsiniz. Bu ayarlar çizimde bir sayfa düzeni olarak kaydedilir. Her düzen farklı bir sayfa düzeni ile ilişkilendirilebilir. Sayfa Yapısı Yöneticisi'ni kullanarak düzenler ve model alanı için bu ayarları denetleyebilirsiniz. Diğer düzenlerle kullanmak üzere sayfa ayarlarını isimlendirebilir ve kaydedebilirsiniz. Bir düzen oluştururken Sayfa Yapısı iletişim kutusundaki tüm ayarları belirtmezseniz, sayfayı çizmeden hemen önce ayarlayabilirsiniz. Veya çizim zamanında bir sayfa ayarını geçersiz kılabilirsiniz. Geçerli tema  için yeni sayfa ayarını geçici olarak kullanabilirsiniz veya yeni sayfa ayarını kaydedebilirsiniz.

 

ÇİZİM STİLLERİ

Bir çizim stili, her bir nesnenin veya katmanın nasıl çizildiği kontrol eden isteğe bağlı bir yöntemdir. Bir nesneye veya bir katmana bir arsa stili atamak, çizim sırasında renk, çizgi çizgesi ve çizgi türü gibi özellikleri geçersiz kılar. Yalnızca çizilen nesnelerin görünümü, çizim stilinden etkilenir.

Plot stili tabloları, plot stilleri gruplarını toplar ve daha sonra çizim yaparken uygulayabileceğiniz bir dosyaya kaydeder.

 

İki çizgi stili türü vardır: Renk Bağımlı ve Adlandırılmış.  Renk bağımlı çizim stili tablolarında, bir nesnenin rengi nasıl çizileceğini belirler. Bu çizim tarzı tablo dosyaları .ctb uzantılarına sahiptir. Renk bağımlı çizim stillerini doğrudan nesnelere atayamazsınız. Bunun yerine, bir nesnenin nasıl çizildiğini kontrol etmek için rengini değiştirirsiniz. Örneğin, bir çizimde kırmızı rengini belirleyen tüm nesneler aynı şekilde çizilir. Adlandırılmış çizim stilleri, nesneler ve katmanlara doğrudan atanan çizim stillerini kullanır. Bu çizim tarzı tablo dosyaları .stb uzantılarına sahiptir. Bunları kullanmak çizimdeki her nesnenin renginden bağımsız olarak farklı şekilde çizilmesini sağlar.

 

PLOT PULLARI (Damga, Marka)

Bir çizim damgası, çiziminize eklenen bir metin satırıdır. Plot Stamp iletişim kutusundaki tema üzerinde bu metnin nerede olduğunu belirleyebilirsiniz. Herhangi bir aygıta çizilen bir çizime, çizim adı, düzen adı, tarih ve saat de dahil olmak üzere, belirtilen plot pulu bilgilerini eklemek için bu seçeneği açın. Çizim damgası bilgisini çizmek yerine bir günlük dosyasına kaydetmek ya da çizmeyi eklemeyi seçebilirsiniz. 

 

Kullandığınız programa göre değişiklikler gösterebilir fakat çizim yapmak istiyorsanız  çoğunlukla bu ayarlamaları yapmanız gerekir.  Sayfa düzenlemeleri ve kağıt boyu ayarlamalarınızı bu başlıklarda aşağıda verdiğimiz örneklere göre yapabilirsiniz.

 

Öncelikle Plotter kağıttaki birim milimetre olarak ele alınıyor. Eğer en ve boyda hata yaşamadan  çiziminizi gerçek ölçülerine göre 1:1 plot ettirmek istiyorsanız örnek olarak 3000mm x 8000mm boyutlarındaki çizimi 1*1000/1=1000/1 ölçeklerinde plot etmelisiniz ki çiziminiz 1’e 1 ebatlarında çizilmiş olsun.

Ya da

3000mm’lik çizim eninin kağıt üzerinde kaç metre olmasını istediğinize göre örneğin 1:100 çizmeyi düşünüyorsanız,

3/100=0.03m=

0.03*100=3cm=

3*10=30mm olmasını istiyorsanız;

1000:100 = 10:1 ölçeğini kullanarak plot etmelisiniz.

Bire bir çıktı almak istediğiniz çiziminizin yatay ya da dikey basımından herhangi birinde sayfada boşluk kalıyorsa eğer;

Yazıcı ayarları > Custom Properties > Remove top/bottom blank areas’ ı işaretleyin. Bu, çizdirmek istediğiniz temanın dışında kalan boş kısımları çıkartmayacaktır.

Çiziminizin çıktıda 3m eniyle 8m boyunu değiştirebilmek için rotate seçeneklerinden 90 dereceyi seçmeniz gerekiyor.