Çift Yönlü Yazdırma Nedir ?

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş

Çift yönlü yazdırma, duplex ya da duble taraflı yazdırma son zamanlarda yaygınlaşmaya başladı,

çevre bilincinin yaygınlaşması kağıt tasarrufu, toner tasarrufu gibi konuların daha önemli görülmesiyle birlikte üreticilerde otomatik olarak çift taraflı yazabilen yazıcılar geliştirdiler.
Eğer çift taraflı yazabilen bir yazıcınız yoksa kağıt girişini ayarlayarak bunu kendiniz yapabilirsiniz. Ancak çok fazla çıktı alıyorsanız bu mümkün değildir. Otomatik olarak çift taraflı baskı yapabilen bir yazıcı almanızda yarar var. Örneğin uygun bütçeli Hp Deskjet 3520 e-All in One yazıcı bunu destekler.

Çift taraflı baskı süreci nasıl çalışıyor ?
Kağıt tepsiden alındıktan sonra temel olarak yazıcının içerisinde aşağıdaki diagramdaki gibi bir yol izler. Buradaki mantık 2 farklı kağıt yönü olmasıdır. Arkalı-önlü baskılama'nın otomatik olarak yürütüldüğü yazıcılarda kağıt tekrar sistem içerisinde döndürülür ve yeniden işleme alınarak baskı süreci tamamlanır. Bu işlem sırasında yazıcı gönderilen sayfaları belleğinde tutarak işlemi hızlandırır.

Çift taraflı baskı özellikle kitap oluştururken çok işinize yarayan bir özelliktir, bu özellikle kendi küçük matbanızı yaratabilir, kağıdı dikey ya da yatay kullanarak özgün boyutlarda kitaplar basabilirsiniz.

Günümüzde duplex yazma modu bazı yazıcılarda kontrol paneline konmuştur. Böylelikle kolayca çift taraflı baskı moduna geçebilirsiniz.

Benzer şekilde başka bir kolaylıkta 2 yüz tek sayfada teknolojisidir. Bu sayede kimlik gibi çift taraflı çıktı alınması gereken durumlarda kağıdın yönünü değiştirmeden baskılama yapabilirsiniz.
Bu özellikte bazı yazıcıların panelinde bulunur.