Windows da yazıcı problemleri giderme

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş

Yazıcı sorunları ile ilgili işletim sisteminde neler yapabilirsiniz ?

yazıcı sürücünü güncelleme: Yazıcı sorunları bazen güncelliğini yitirmiş yazıcı yazılımından kaynaklanır ve en son sürücü yüklenerek veya yeniden yüklenerek çözülebilir. Yazıcınızın en son sürücüsünü bulmak için önce bilgisayarınıza bağlı donanımı algılamak ve yeni sürücüler çıktığında size otomatik olarak bildirmek üzere tasarlanmış Windows Update'e bakın. Yazıcı üreticileri web sitelerinin destek bölümlerinde güncel sürücüler bulunur. Sürücüler genelde Windows sürümü ve yazıcı modeline göre listelenir. Uygun sürücüyü bulduktan sonra karşıdan yükleyin ve üreticinin yönergelerine göre kurun.

Biriktirici servisi sorunları (printer spool service):

Yazdırma biriktiricisi, yazdırma işlerini yazıcı yazdırmaya hazır olana kadar geçici olarak bilgisayarın sabit diskine ya da belleğine depolayan yazılımdır. Belge yazdırmak için çok uzun süre bekliyorsanız veya biriktirici, biriktirici alt sistemi ya da biriktirici kaynaklarıyla ilgili bir hata iletisi görüyorsanız, bilgisayarınızdaki Yazdırma Biriktiricisi hizmetini değiştirmeniz ve yeniden başlatmanız gerekebilir.

Yazdırma Biriktiricisi hizmetini değiştirmek veya yeniden başlatmak için:

Başlat / Denetim Masası / Sistem ve Bakım/ ve ardından Yönetimsel Araçlar'ı tıklatarak Yönetimsel Araçlar'ı açın. Hizmetler’i çift tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Yazdırma Biriktiricisi hizmetini sağ tıklatın ve ardından Özellikler’i tıklatın. Genel sekmesinde, Başlangıç türü'nün yanındaki Otomatik öğesinin seçili olduğundan emin olun. Hizmet zaten çalışmıyorsa, Hizmet durumu'nun altında, Başlat'ı ve ardından Tamam'ı tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Yazıcı sürücüsü kurma problemleri

Öncelikle yazıcınıza uygun olan sürücüyü bulmanız gerekir, bunun için yazıcınızın modelini bilmeniz, bağlantı tipine göre doğru sürücüyü indirmeniz gerekir. Eğer yazıcınız ağ yazıcısı değilse sadece usb bağlantılı bir yazıcıysa usb bağlantısı için gereken sürücüyü indirin. Windows 10 gibi gelişmiş işletim sistemleri artık sürücüleri web üzerinden otomatik olarak indirip kurabiliyor, siz herhangi bir ayar yapmıyorsunuz.

Ancak bazı durumlarda özellikle ağ üzerinde çalışan yazıcılarda sürücü problemleri yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi daha önce aynı yazıcıyı usb ile kullandığınız için yanlış sürücünün kurulu olması, ağ problemlerinden ya da yazıcının üzerindeki ağ yapılandırmasının yanlış yapılmasından kaynaklanan problemler olabilir.
Ağ sisteminizdeki bazı sorunlar yüzündende ağ yazıcısını kuramayabilirsiniz. Bu durumlarda tcp/IP bağlantısı ile yazıcıyı kurmanız mümkündür. Öncelikle mevcut sürücülerin hepsini kaldırıp bilgisayarınızı resetleyin. Ardından yazıcınızı sabit bir IP ile doğru ağ geçidi ayarlarını yaptıktan sonra bilgisayarınızdan tcp/IP ile yazıcı yapılandırmasını seçerek verdiğiniz IP adresini girerek yazıcıyı ağ üzerinden kurabilirsiniz.