Yazıcılarda Sık Karşılaşılan Problemler

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş

Yazıcılarda görülen başlıca problemleri 3 başlık altında incelersek;

Bağlantı problemleri:

Eğer yazıcıyla bilgisayarınız kablosuz bağlantı ile bağlanıyorsa genel olarak kablosuz erişim noktası ayarları ile yazıcınızın ve bilgisayarınızın kablosuz bağlantı ayarlarından kaynaklanan problemler yaşanır. Problemin tespiti için öncelikle bilgisayarınızın ağ bağlantısının sağlıklı olup olmadığını kontrol edin, ardından kablosuz ağ erişim cihazının menüsünden yazıcının görünüp görünmediğini kontrol edin,
eğer yazıcı görünmüyorsa yazıcının menüsünden ağ ayarlarını IP adresi olup olmadığını, gateway ayarının doğru olup olmadığını kontrol edin. Kablosuz bağlantı simgesi (mavi ışık)nin aktif olup olmadığını kontrol edin, Eğer IP adresini görüyorsanız bilgisayarınızdan yazıcı IP adresine ping atarak cevap alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.
(windows tuşuna R ile birlikte basarak cmd yazarak komut satırına düştükten sonra ping 192.168.2.25[yazıcınızın IP adresi] )
Yazıcıda IP adresi tanımlı değilse tekrar kurulum yapabilirsiniz, yazıcı IP adresi almıyorsa hem kablosuz bağlantı cihazını hem yazıcıyı resetleyebilirsiniz.
Hp yazıcınız 2.4ghz bandında çalışır, kablosuz ağ cihazınızın ayarlarını kontrol edin.
Yukardaki işlemleri yapmanıza rağmen hala yazıcınız IP adresi alamıyorsa Yazıcı ile kablosuz ağ cihazı arasındaki mesafeyi azaltarak deneyin, en son durumda bu cihazları data kablosuyla birbirine bağlayıp deneme yapabilirsiniz.

Kablolu bağlantılarda problem yaşıyorsanız sorun kabloda ya da modeminizde/switch inizde olabilir. Işıklarını kontrol edin.
kabloyu yenileyin ya da tekrar takın, başka porta takıp deneyin.
Usb Bağlantılarda ise farklı bir usb kablo, farklı bir usb port ile denemeler yapın.

Sürücü Problemleri:

Yazıcı sürücüleri sürekli geliştirilir ve bulunan hatalar yeni versiyonlarda giderilir. Ancak Bilgisayarınızda kurulu olan yazıcı sürücüsü kendiliğinden bozulmaz,
yazıcı sürücüleri ya işletim sistemi versiyonu ya da özellikleri değiştiği için uyumsuz hale gelmiştir,ya da dosyalardan biri disk problemlerinden ya da yanlışlıkla yapılan bir işlemden dolayı silinmiş ya da hasar görmüş olabilir. Antivirüs güvenlik duvarı gibi yazılımlarda bazen sürücüleri engelleyebilir. Dolayısıyla yazıcıya ulaşmakta problem yaşıyorsanız güncel bir sürücü olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

Donanımsal Problemler:

Yazıcınızda donanımsal problem olup olmadığını anlamak için bağlantılarına, kablolara, ışıklarına, sarf malzemesinin durumuna bakarak karar verebilirsiniz.
Yazıcınıdaki gösterge ışıkları hakkında bilginiz yoksa telefonla destek alarak sorunu çözmeye çalışabilir ya da teknik destek talep edebilirsiniz.

Örnek video :
HP Officejet 4650 çok fonksiyonlu yazıcıda kağıt sıkışması ve çözümü