Yazdırma Sarf Malzemesi Tasarrufu

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş

Yazdırma sarf malzemesi tasarrufu yapmanın birçok yolu var, bunlar;

1 - yazıcı ayarlarında yazdırma modunu taslak olarak değiştirip daha az mürekkep tüketimi sağlamak. Her yazıcıda yazdırma modu ayarları mevcuttur,
yazdırma modunu değiştirerek belli bir alana daha az mürekkep kullanılmasıyla %40 a kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.

2 - Eğer sadece içeriği incelemek için yazdırıyorsanız şekil vb. koşullar önemli değilse bir sayfaya birden fazla sayfayı yazdırabilirsiniz. Aynı içeriğin birçok kopyasını almak istiyorsanız ilk çıktıları alıp inceleyerek hata olmadığına emin olmanızda fayda var. Böylece gereksiz yere tekrar tekrar çıktı almamış olursunuz.

3 - Gerektiğine emin olmadıkça yazıcı kafası temizleme aracını kullanmayın, yazıcı kafası temizleme aracı kalibrasyon ve test amacıyla yoğun şekilde mürekkep kullanılan bir işlemdir.

4 - Kağıdın her iki yönünü kullanabilen yazıcıları tercih edin, böylece kağıttan %50 tasarruf etmiş olursunuz.

5 - Yazıcılarda kağıt tepsisini ve kağıt mekanizmalarını kontrol edin, en çok sarf malzemelesi tüketimlerinden biride kağıt sıkışmalarından kaynaklanmaktadır.

6 - Kartuşları ve tonerleri kapalı ortamda ve oda sıcaklığında saklayın, aşırı sıcak ya da soğuk ortamda saklanan sarf malzemeleri bundan etkilenir, kuruma buharlaşma gibi kayıplar yaşayabilirsiniz.

Ofis Makinelerinizin periyodik bakımlarını yapmanız toner/kartuş vb. sarf malzemelerinin de ömrünü uzatır.