Yazıcı Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş

Doğru yazıcıyı seçerek yatırım ve baskı maliyetlerinizi minimuma indirebilirsiniz. Doğru yazıcıyı seçebilmek için ihtiyacınızı doğru belirlemeniz gerekiyor. kendinize şu soruları sorun:

Hangi kağıt türüne veya türlerine baskı yapıyorsunuz Renkli baskı ihtiyacınız var mı ? Aylık kaç sayfa basıyorsunuz ? Yazıcıyı kaç kişi kullanacak ? Yazıcının farklı kullanım alanlarına uyumlu olması gerekiyor mu ? (A4,A5, A3,A2 aydınger, çift yönlü baskı, katlama, dizme, zımbalama gibi) Yazıcı ofis ya da evin neresinde duracak ? Bir bilgisayara mı bağlanacak yoksa ağ sistemine mi bağlanacak ? Basılan belgelerin güvenliğinin sağlanması gerekiyor mu ? (yani basılan belgeyle ilgili gizlilik ihtiyacı var mı) Mobil ortamlardan baskı alınacak mı ? Uzaktan ayarlama gerekiyor mu ? Bu soruların yanıtlarına göre ihtiyacınız olan yazıcı çözümü netleştirilebilir, yoğun kullanım ve performans söz konusu olan büyük işletmeler daha derin bir analiz yaparak 5 yıllık sarf malzeme, bakım vb. giderleri hesaplamak ve yatırıma bu bilgilere göre karar vermek doğru olacaktır. ihtiyaçlarını yukarıdaki verilere göre analiz yaparak belirleyen şirketler alternatif markaları değerlendirirken, garanti, yedek parça, sarf malzeme temini gibi kriterleri de değerlendirip satın alma, kiralama gibi seçenekleri değerlendirmelidir. Burada daha az kullanımı olan bireysel kullanıcılar ev ya da küçük ofis kullanımlarıyla ilgili birkaç bilgi ve örnek verebiliriz.

Birkaç kişinin çalıştığı tek odalı ofisler için ağ özellikli yazıcı almayabilirsiniz, USB bağlantılı bir yazıcı ağ desteği olan bir yazıcıdan daha ekonomiktir.

Fatura baskısı için bir yazıcı arıyorsanız: Fatura baskısı için öncelikle faturanızın tasarımı önemlidir, faturanız kendinden kopyalı sürekli form şeklinde ise iğneli bir yazıcıya ihtiyacınız var, ancak günümüzde iğneli yazıcılar terkedilmeye başlandığı için lazer baskısına uygun fatura tasarımına geçebilirsiniz. Tasarım, proje çizimi vb. işlerinizin baskısını yapmak için bir çözüm arıyorsanız: baskı büyüklüğüne odaklanmanız gerekir, a3 boyutu yeterli ve haftada birkaç çıktı alıyorsanız uygun maliyetli mürekkep püskürtmeli bir yazıcı alabilirsiniz. Baskı sayısı fazla ise lazer almanız daha mantıklı olacaktır.