Yazdırma İşlemi ve Bu İşlem Sırasında Oluşabilecek Sorunların Giderimi

Facebook ta paylaş Twitter da paylaş Google Plus ta paylaş

Her dosya ve belge ve bunları açmak için kullanılan programlar farklıdır. Bu nedenle, yalnızca baskı aşamaları hakkında temel bilgilere sahibiz. Bu adımlar genel bir kılavuz olup, yazdırmaya çalıştığınız belge veya dosyaya uygulanabilir.

Birçok program standart bir baskı yöntemi benimsemiş durumda.

Not: Devam etmeden önce yazıcınızın açık olduğundan ve yüklendiğinden ve yapılandırıldığından emin olun.

Bir Belgeyi, Resmi veya Başka Bir Dosyayı Basma Adımları ;
Aşağıdaki adımlardan herhangi birini atmadan hızlı bir şekilde bir dosyayı yazdırmak için çoğu program PC'de Ctrl + P veya Mac'te Cmd + P klavye kısayoludur. Yazdırmak istediğiniz belgeyi veya dosyayı açın. Pencerenin üst kısmında aşağıdaki simgelerden herhangi birine benzeyen bir baskı simgesi arayın.
 

veya

Yazdırmak istediğiniz belgeyi veya dosyayı açın.
Dosya menüsü kullandığınız programın veya tarayıcının penceresinin üst kısmında, genellikle ekranın sol üst köşesinde bulunur.
Dosya'yı tıkladıysanız açılır menüden Yazdır'ı seçin.
Her iki seçenek de yazdırma özellikleri penceresini açar veya otomatik olarak belge veya dosyayı basmaya başlar.
Yazdırma özellikleri penceresi gösterilirse kaç kopya istediğinizi veya hangi belirli sayfaları yazdırmak istediğiniz gibi ek yazdırma seçenekleri belirtebilirsiniz.
Seçenekleri seçtikten sonra, yazdırma işlemini başlatmak için Tamam veya Yazdır'ı tıklayın.

Bir İnternet Web Sayfasından Seçilen Metin veya Resmi Bastırma

Bilgisayar basılı sayfalar  için bir sayfayı yazdırırken tüm gezinme menüleri ve diğer önemli olmayan bölümler otomatik olarak kaldırılır. Böyle bir durumda, kolay yazdırılmayan bir web sayfasına rastlarsanız veya yalnızca bir sayfanın veya resmin bir bölümünü basmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

Aynı anda basmak istediğiniz metin veya resimlerin birkaç bölümü varsa, metin veya resmi web sayfasından kopyalayıp daha sonra bir belgeye yapıştırabilirsiniz. Her şey tek bir belgeye toplandığında, her şeyi aynı anda basmak için bu belgeyi yazdırabilirsiniz.


1.Bir Seçim Metni Yazdırmak
Tüm tarayıcılar seçilen metni yazdırma kabiliyetini destekler. Baskı önizleme seçeneklerini açmak için sayfaya yazdırmak istediğiniz metni vurgulayın ve daha sonra Cmd + P'de Ctrl + P tuşlarına basın. Yazdırma seçeneklerinde, mevcut seçeneklerden "Yalnızca seçim" veya "Seçim" i seçin.

Not: Seçim seçeneğini görmeden önce Diğer ayarlar veya Gelişmiş seçenekler seçeneğini tıklamanız gerekebilir.


2.Bir Web Sayfasından Yalnızca Bir Resim Basmak
Yalnızca bir web sayfasında bulunan bir resmi basmak için resmi tek başına açmanızı öneririz. Bunu yapmak için görüntüye sağ tıklayın ve "Yeni sekmede resmi aç" ı veya "Resmi aç" ı tıklayın.

Bir belge veya resim yazdırma işleminde karşılaşılan sorunlar;
Yazdırdığımda Bir Dosyaya Kaydediliyor ve Yazdırmıyor ?

Bilgisayar, birden fazla yazıcıyı bir bilgisayara yükleyebilmektedir. Yüklenebilecek bazı yazıcılar, bir dosyaya yazdırma yerine veya bir dosyaya yazdırılan bir şeyi kaydetmek için PDF olarak işlev görebilir. Bu özelliklere sahip bir program yüklediyseniz, varsayılan yazıcınız değiştirilmiş olabilir. Yazdırmak istiyorsanız, yazdırmaya başlamadan önce doğru yazıcıyı seçtiğinizden emin olun. Varsayılan yazıcıyı, her yazdırma sırasında doğru yazıcının seçilmesi için değiştirebilirsiniz.

Yazdıramıyorum, Çünkü Diğer Yazdırma İşleri Yazdırmak İçin Bekliyor ?

Yazıcı açılmamış, çevrimiçi veya hazır değilse, tüm yazdırma işleri bir yazdırma kuyruğuna gönderilir ve yazıcı hazır olana kadar bekler. Yazıcı hazır olduğunda, mevcut tüm işler devam etmelidir. İşler devam etmezse ya yazıcı hazır değil ya da başka bir sorun var. Yazdırma işini yeniden başlatarak diğer tüm yazdırma işlerini iptal edip tekrar deneyerek bir sorun için test edebilirsiniz.

Eğer bir ağ yazıcısına yazdırmaya çalışıyorsanız, yazıcı çevrimiçi olmadığı sürece yazdıramazsınız. Yazıcı kapalıysa, ağa bağlı değilse veya başka bir ağla ilgili bir sorun varsa yazıcı çevrimdışı olarak gösterilir.

Hala Bastıramıyor ?

Bazı programlar (çoğunlukla eski programlar) klavyenin yazdırma ekranını veya ‘prt scrn’ tuşunu kullanarak da basabilirsiniz. Programınız önceki adımlarla çalışmazsa, belge veya dosyayı basmak için bu tuşa basmayı deneyin.
Son olarak, yazdırma seçeneğini bulabiliyorsanız ancak gri renkte görünüyorsa veya bir hata alırsanız; Büyük olasılıkla yazıcı veya sürücüleri ile ilgili sorunlar yaşıyorsunuz.

Nadiren bazı durumlarda bir programın yazdırma seçeneği olmayabilir. Programınızın yazdıramayacağını düşünüyorsanız, yazdırmak istediğinizi kopyalamayı deneyin ve yazdıklarınızı yazdırabilecek başka bir programa yapıştırın.